auxilium-online.net - Wörterbuch und Community für Latein
Start > Wörterbuch > haesitare > Formentabelle
Formentabelle "haesitare"
  Indikativ Konjunktiv
Aktiv Passiv Aktiv Passiv
Präsens haesito
haesitas
haesitat
haesitamus
haesitatis
haesitant
haesitor
haesitaris
haesitatur
haesitamur
haesitamini
haesitantur
haesitem
haesites
haesitet
haesitemus
haesitetis
haesitent
haesiter
haesiteris
haesitetur
haesitemur
haesitemini
haesitentur
Imperfekt haesitabam
haesitabas
haesitabat
haesitabamus
haesitabatis
haesitabant
haesitabar
haesitabaris
haesitabatur
haesitabamur
haesitabamini
haesitabantur
haesitarem
haesitares
haesitaret
haesitaremus
haesitaretis
haesitarent
haesitarer
haesitareris
haesitaretur
haesitaremur
haesitaremini
haesitarentur
Futur 1 haesitabo
haesitabis
haesitabit
haesitabimus
haesitabitis
haesitabunt
haesitabor
haesitaberis
haesitabitur
haesitabimur
haesitabimini
haesitabuntur
   
Perfekt haesitavi
haesitavisti
haesitavit
haesitavimus
haesitavistis
haesitaverunt
haesitatus sum
haesitatus es
haesitatus est
haesitati sumus
haesitati estis
haesitati sunt
haesitaverim
haesitaveris
haesitaverit
haesitaverimus
haesitaveritis
haesitaverint
haesitatus sim
haesitatus sis
haesitatus sit
haesitati simus
haesitati sitis
haesitati sint
Plusquam-
perfekt
haesitaveram
haesitaveras
haesitaverat
haesitaveramus
haesitaveratis
haesitaverant
haesitatus eram
haesitatus eras
haesitatus erat
haesitati eramus
haesitati eratis
haesitati erant
haesitavissem
haesitavisses
haesitavisset
haesitavissemus
haesitavissetis
haesitavissent
haesitatus essem
haesitatus esses
haesitatus esset
haesitati essemus
haesitati essetis
haesitati essent
Futur 2 haesitavero
haesitaveris
haesitaverit
haesitaverimus
haesitaveritis
haesitaverint
haesitatus ero
haesitatus eris
haesitatus erit
haesitati erimus
haesitati eritis
haesitati erunt
   

Imperative
  Imperativ 1 Imperativ 2
2. Prs. Sg. haesita
haesitato
3. Prs. Sg.   haesitato
2. Prs. Pl. haesitate
haesitatote
3. Prs. Pl.   haesitanto

Partizipien und Gerundivum
  maskulinum femininum neutrum
Partizip
Präsens
Aktiv
haesitans
haesitantis
haesitanti
haesitantem
haesitante
haesitantes
haesitantium
haesitantibus
haesitantes
haesitantibus
haesitans
haesitantis
haesitanti
haesitantem
haesitante
haesitantes
haesitantium
haesitantibus
haesitantes
haesitantibus
haesitans
haesitantis
haesitanti
haesitans
haesitante
haesitantia
haesitantium
haesitantibus
haesitantia
haesitantibus
Partizip
Futur
Aktiv
haesitaturus
haesitaturi
haesitaturo
haesitaturum
haesitaturo
haesitaturi
haesitaturorum
haesitaturis
haesitaturos
haesitaturis
haesitatura
haesitaturae
haesitaturae
haesitaturam
haesitatura
haesitaturae
haesitaturarum
haesitaturis
haesitaturas
haesitaturis
haesitaturum
haesitaturi
haesitaturo
haesitaturum
haesitaturo
haesitatura
haesitaturorum
haesitaturis
haesitatura
haesitaturis
Partizip
Perfekt
Passiv
haesitatus
haesitati
haesitato
haesitatum
haesitato
haesitati
haesitatorum
haesitatis
haesitatos
haesitatis
haesitata
haesitatae
haesitatae
haesitatam
haesitata
haesitatae
haesitatarum
haesitatis
haesitatas
haesitatis
haesitatum
haesitati
haesitato
haesitatum
haesitato
haesitata
haesitatorum
haesitatis
haesitata
haesitatis
Gerundivumhaesitandus
haesitandi
haesitando
haesitandum
haesitando
haesitandi
haesitandorum
haesitandis
haesitandos
haesitandis
haesitanda
haesitandae
haesitanda
haesitandam
haesitanda
haesitandae
haesitandarum
haesitandis
haesitandas
haesitandis
haesitandum
haesitandi
haesitando
haesitandum
haesitando
haesitanda
haesitandorum
haesitandis
haesitanda
haesitandis

Infinitive
Präsens Aktiv haesitare
Perfekt Aktiv haesitavisse
Futur Aktiv haesitaturum esse
Präsens Passiv haesitari
Perfekt Passiv haesitatum esse
Futur Passiv haesitatum iri

Gerundium
Nominativ Sg. haesitare
Genitiv Sg. haesitandi
Dativ Sg. haesitando
Akkusativ Sg. haesitandum
Ablativ Sg. haesitando

Supin
Supin 1 haesitatu
Supin 2 haesitatum
CPU-Belastung: 0.0127 Sekunden
(c) 2006-2020 Dr. Alexander Hoffmann - www.auxilium-online.net - Lateinwörterbuch und Latein-Community